Forum Rpg
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Rpg

Welcome to Dream World !
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

  In cautarea aventurii

In jos 
2 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Panda.
Admin
Panda.


Mesaje : 424
Data de înscriere : 17/04/2015

 In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In cautarea aventurii    In cautarea aventurii - Pagina 2 EmptyDum Ian 29, 2017 4:50 pm

In interiorul piramidei , erau tot felul de inscriptii pe pereti , praf mult si panze de paianjen .
- Ce ciudat e aici .. , mumura Ravi analizand fiecare coltisor al piramidei .
Sus In jos
https://dreamworld.forumgratuit.ro
Arya
Admin
Arya


Mesaje : 430
Data de înscriere : 17/04/2015
Varsta : 34
Localizare : Antartica

 In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In cautarea aventurii    In cautarea aventurii - Pagina 2 EmptyDum Ian 29, 2017 4:51 pm

-Peretii sunt plini de heroglife, il completez eu. Unele se refera la domnia lui Ramses, altele vorbesc despre viata faraonului si bineinteles ca exista si un presupus blestem, ca sa tina hotii la distanta.
Iar aici, adaug stergand un perete de praf vorbeste despre o usa secreta, unde se afla mormantul faraonului si iar alte incaperi secrete umplute ori cu aur, pergamente si tablite fermecate si tot mai departe.
Sus In jos
Panda.
Admin
Panda.


Mesaje : 424
Data de înscriere : 17/04/2015

 In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In cautarea aventurii    In cautarea aventurii - Pagina 2 EmptyDum Ian 29, 2017 4:51 pm

- Pai si atunci , de ce mai stam pe loc ? Sa mergem ! , adauga scurt apoi se sprijini de un perete iar aceasta cazu intr-un fel de incapere , ramanand Enyo si vulpita in urma . Enyo! , striga Ravi dar in zadar . Zidul se inchise dupa ce cazuse . Super .. e si mai intuneric aici ! , facu sa apara o flacara in mana lui .
Sus In jos
https://dreamworld.forumgratuit.ro
Arya
Admin
Arya


Mesaje : 430
Data de înscriere : 17/04/2015
Varsta : 34
Localizare : Antartica

 In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In cautarea aventurii    In cautarea aventurii - Pagina 2 EmptyDum Ian 29, 2017 4:53 pm

-Ravi?
Ma indrept spre perete incepand sa pipai, in speranta ca poate gaseam un mecanism de declansare. Pana la urma nu stiu ce apas si un coridor se ivi in fata mea.
-Hai vulpito si o i-au in brate. Avem de gasit un ratacit si inaintez prin tunel.
Sus In jos
Panda.
Admin
Panda.


Mesaje : 424
Data de înscriere : 17/04/2015

 In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In cautarea aventurii    In cautarea aventurii - Pagina 2 EmptyDum Ian 29, 2017 4:53 pm

- Unde am aterizat ? , murmura Ravi apoi ajunse la un parau mai exact , curgand dintr-o gura de leu facuta din piatra . Apa aceea curgea inainte , mai exact in nicaieri . Ravi pipai statuia de piatra , iar la un moment dat , acea apa curgatoare se transforma in gheata , formandu-se un fel de topogan . Ce faain ! , exclama Ravi fericit si incepu sa se dea pe acea gheata , fiind foarte atent sa nu cada .
https://2img.net/h/oi62.tinypic.com/24w9hd5.jpg
Sus In jos
https://dreamworld.forumgratuit.ro
Arya
Admin
Arya


Mesaje : 430
Data de înscriere : 17/04/2015
Varsta : 34
Localizare : Antartica

 In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In cautarea aventurii    In cautarea aventurii - Pagina 2 EmptyDum Ian 29, 2017 4:54 pm

Inaintam prin labirint cu puiul de vulpe in brate. Chiar daca era intuneric deja incepusem sa ma obisnuiesc si dupa un lung drum care o tinea tot drept mi se pare ca aud ceva curgand.
-Cascada aici? vorbesc cu glas tare si ajung la finalul coridorului, vazand un parau ce se varsa.
Vulpita dornica de aventura sare din bratele mele urmand niste pante.
-Stai! Unde te duci? si incep sa alerg dupa pui.
Sus In jos
Panda.
Admin
Panda.


Mesaje : 424
Data de înscriere : 17/04/2015

 In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In cautarea aventurii    In cautarea aventurii - Pagina 2 EmptyDum Ian 29, 2017 4:55 pm

La finalul topoganului de gheata , ateriza intr-o incapere mai intunecoasa , plina de panze de paianjeni si oase de scheleti . Inainte in fata catre o usa , dar in momentul ala , scheletii se ridicau din morti si incepu sa-l atace pe Ravi .
- Minunat ! Chiar .. grozav ! , adauga Ravi sarcastic ferindu-se de acele oase umblatoare , atandu-le la randul lui cu bile de foc . Piramida asta e din ce in ce mai ciudata ... , si deschise usa larg , inaintand .
Sus In jos
https://dreamworld.forumgratuit.ro
Arya
Admin
Arya


Mesaje : 430
Data de înscriere : 17/04/2015
Varsta : 34
Localizare : Antartica

 In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In cautarea aventurii    In cautarea aventurii - Pagina 2 EmptyDum Ian 29, 2017 4:58 pm

In goana dupa puiul de vulpe, cad in parau, scufandandu-ma. Apa incepuse sa se agite, insa inainte sa apuc sa o opresc, un val ma dadu si mai mult la fund, apoi scot capul din apa uitandu-ma in jurul meu. Cateva torte luminau incaperea si inot pana ajung la niste scari. Ma uit peste tot incerc sa dau de urma vulpei, apoi vad o pata mica care incerca sa isi tina capul deasupra apei si m-am intins dupa ea.
-Te-am prins! si apuc de ceafa vulpita, inainte sa dispara la fund si incepu sa se scuture. Gata, nastrusnica mea vupita ti-a ajuns cu distractia si o tin strans ca sa nu mai scape.
Ma uit in jur si observ ca eram intr-o camera. Un sarcofag se odihnea pe o masa de piatra si ma apropii de el. Probabil ca era mormantul faraonului, dar atunci camera nu ar fi trebuit sa arate asa saracacioasa, vazand peretii rupti si lucruri vandalizate. Vulpea incepu sa tremure si cand ma intorc in spatele meu nu vad nimic. Dar ceva sau cineva se tinea de feste, caci observ cateva umbre umbland peste tot. Spirite ce nu isi gasisera linistea nici dupa moarte.
Sus In jos
Panda.
Admin
Panda.


Mesaje : 424
Data de înscriere : 17/04/2015

 In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In cautarea aventurii    In cautarea aventurii - Pagina 2 EmptyDum Ian 29, 2017 4:58 pm

Cum deschise el usa , dadu de alta incapere la fel de intunecoasa si rece . Oare cat mai avea ? Chiar era fara sfarsit aceasta piramida ? La un momentdat , tot trebuia sa dea de iesire , nu ?
- Hai sa vedem ce mai e si aici .. , murmura Ravi facand iar flacara sa apara in mana lui , iar in fata tanarului era un sarcofag vechi , plin de praf si auriu . Deci sa inteleg ca aici sta faraonul ?
Sus In jos
https://dreamworld.forumgratuit.ro
Arya
Admin
Arya


Mesaje : 430
Data de înscriere : 17/04/2015
Varsta : 34
Localizare : Antartica

 In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In cautarea aventurii    In cautarea aventurii - Pagina 2 EmptyDum Ian 29, 2017 4:59 pm

Alte umbre incepura sa misune pe pereti si vulpea incepu sa tremure, cuibarindu-se strans in bratele mele.
-Gata puisor, o mangai, o sa fii bine. Trebuie sa fie ceva aici si ma apropii de peretii zgrijeliti, rupti, incercand sa citesc ceva. Nu era nicidecum asta mormantul faraonului, caci vorbea de un om ce se bucurase in timpul vietii, de o importanta pozitie sociala, dar fiindca l-a tradat pe faraon si incercand sa-l assasineze, acesta a fost ingropat de viu.
"Oricine ii tulbura somnul, il va face sa se ridice din morti, cautand razbunare." Dar era si o bucata care nu se lega, caci peretele fusese rupt, sters, tocmai bucata importanta, unde acest om incerca sa isi dovedeasca nevinovatia.
Oare mumia mea, fusese condamnata la moarte pe nedrept? Arunc o privire sarcofagului, decisa sa parasesc incaperea, intrand intr-o alta camera, mai bine ingrijita, cand aud zgomote.
-Asta ce o mai fi?
Sus In jos
Panda.
Admin
Panda.


Mesaje : 424
Data de înscriere : 17/04/2015

 In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In cautarea aventurii    In cautarea aventurii - Pagina 2 EmptyDum Ian 29, 2017 4:59 pm

Se apropie usor de sarcofagul vechi si prafuit , dadu la o parte panzele de paianjen ce il inconjurau si il atinse cu varful degetelor , apoi zambi . Oare daca il deschidea , se trezea mumia sau avea sa-l blesteme , sa il atace ? Nici el nu stia . Ideea ca avea sa aiba putina actiune , il incanta si mai mult si isi lua inima in dinti si in cele din urma il deschise . Spre surprinderea si marea lui dezamagire era gol .
- Atat? Nimic ? Nici un blestem sau ceva ... ? , ofta el prelung privind in jur .
Sus In jos
https://dreamworld.forumgratuit.ro
Arya
Admin
Arya


Mesaje : 430
Data de înscriere : 17/04/2015
Varsta : 34
Localizare : Antartica

 In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In cautarea aventurii    In cautarea aventurii - Pagina 2 EmptyDum Ian 29, 2017 4:59 pm

Intorc capul curioasa, dar nu vad nimic. Sovaind inca putin, parasesc incaperea dupa cateva clipe de gandire, strabatand un hol ingust si ajungand in cea de-a doua incapere. Si aici era un sarcofag si incepusem sa ma plictisesc de atata hoinareala fara sens cand aud pasi in spatele meu.
Sus In jos
Continut sponsorizat





 In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In cautarea aventurii    In cautarea aventurii - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
In cautarea aventurii
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Rpg :: Dimensiunea Magica :: Desert-
Mergi direct la: